کد اخبار

حکمت های دعای اولین روز ماه مبارک رمضان :: وبلاگ رسمی آزادگان یازده تکریت

وبلاگ رسمی آزادگان یازده تکریت

در باره خاطرات و اخبار آزادگان دفاع مقدس

وبلاگ رسمی آزادگان یازده تکریت

در باره خاطرات و اخبار آزادگان دفاع مقدس

وبلاگ رسمی آزادگان یازده تکریت

اردوگاه اسیران تکریت 11 در 15 کلیومتری شهر تکریت،در استان صلاح الدین عراق محل تولد صدام واقع شده بود که شامل سه قسمت بود،قسمت اصلی حدود 1200 تا 1400 اسیر ایرانی را شامل میشد و ملحق یک که حذدود 600 نفر و ملحق 2 که نامشخص است .اسرای تکریت 11 در کربلای 4و 5 و عملیات های بعدی اسیر شده بودند و حدود 4 سال و حداقل دوسال اسارت داشتند،تکریت 11یکی از فعالترین اردوگاههای اسرای ایرانی بود که در [خرین روز اسارتشان نماز جماعت 1000 نفره خواندند.

ابزار نظر سنجی

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۱۳ آذر ۹۷، ۱۲:۴۱ - خرید آنلاین دستبند دخترانه
    عالیه
  • ۳۰ آبان ۹۷، ۱۵:۵۳ - سیر خشک
    eyval

حکمت های دعای اولین روز ماه مبارک رمضان

پنجشنبه, ۲۸ خرداد ۱۳۹۴، ۰۴:۵۸ ق.ظ

شـرح دعای اولین روز ماه رمـضان ●●●●●●●●●●●●●●●●●●
اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ صِیَامَ الصَّائِمِینَ
خدایا روزه مرا روزه صائمین قرار بده؛ صائمین چه کسانی هستند؟
سه نوع روزه داریم: ۱- روزه عام ۲- روزه خاص ۳- روزه خاص‌‏الخاص

• روزه عام:‌‌ همان روزه‌‏ای است که عموم مردم می‌‏گیرند؛ نمی‌‏خورند و نمی‌‏آشامند، ولی متأسفانه به نامحرم هم نگاه می‌‏کند؛ گناه هم می‌‏کند؛ حجابش را هم مراعات نمی‌‏کند. بنابراین روزه عام روزه‌‏ای هست که انسان تنها از اموری که روزه را باطل می‌‏کند، خودداری می‌‏نماید.


• روزه خاص: روزه‌‏ای است که روزه‌‏دار علاوه بر این‌‏که از خوردن و آشامیدن خودداری می‌‏کند، اعضاء و جوارحش هم روزه دارد؛ چشمش را هم از معصیت می‌‏بندد؛ سحر که روزه می‌‏گیرد نیت می‌‏کند که خدایا من همه اعضاء و جوارحم روزه است؛ گوشم غیبت نمی‌‏شنود، زبانم غیبت نمی‌‏کند و... این روزه خاص است. حدیث: «عَلِیُّ بْنُ إِبْرَاهِیمَ عَنْ أَبِیهِ عَنِ ابْنِ أَبِی عُمَیْرٍ عَنْ حَمَّادِ بْنِ عُثْمَانَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ قَالَ قَالَ أَبُو عَبْدِ اللَّهِ ع إِذَا صُمْتَ فَلْیَصُمْ سَمْعُکَ وَ بَصَرُکَ وَ شَعْرُکَ وَ جِلْدُکَ وَ عَدَّدَ أَشْیَاءَ غَیْرَ هَذَا وَ قَالَ لَا یَکُونُ یَوْمُ صَوْمِکَ کَیَوْمِ فِطْرِکَ»


- وقتی روزه می‌‏گیری باید گوش تو هم روزه باشد (از گناهان مربوط به گوش مثل گوش دادن به غیبت و...) جداً پرهیز کنید، چشمت هم باید روزه باشد، پوستت هم باید روزه باشد؛ موی سرت هم باید روزه داشته باشد؛ خانم‏‌ها باید حجابشان را رعایت کنند. این نکته را هم باید توجه داشته باشیم که تعیین حدود حجاب بر عهده مرجع تقلید است نه رئیس‌‏جمهور، رئیس مجلس و یا هر مسئول دیگری، بانوان باید مرز حجاب خود را از مرجع تقلیدشان بپرسند. مراجع تقلید، اسلام‏‌شناس هستند و هر کسی نمی‌‏تواند خودش در مسائل دینی رأی دهد.


• روزه خاص‌‏الخاص: این روزه، روزه‌‏ای هست که غیر از خدا هیچ ‏چیز دیگری در دل روزه‌‏دار نباشد؛ اگر در ماه رمضان همه کار‌ها برای خدا باشد؛ روزه خاص‌‏الخاص تحقق می‌‏یابد و از این‌‏رو در دعا از خدا می‌‏خواهی «اللَّهُمَّ اجْعَلْ صِیَامِی فِیهِ صِیَامَ الصَّائِمِینَ» یعنی خداوندا روزه مرا روزه خاص‌‏الخاص قرار بده. باید دل‏های خود را برای خدا خالی کنیم، ملائکه شب احیاء فرود می‌‏آیند، ولی فرودگاه دلمان را پیدا نمی‌‏کنند؛ تعلقات به مال، زن، بچه و دنیا جایی برای نزول ملائکه باقی نگذاشته است. دل اگر خالی باشد آن‌‏وقت «تنزل الملائکة و الروح» تحقق می‌‏یابد و اگر این‌گونه نباشد، ملائکه در شب احیاء بر دل شما فرود نمی‌‏آیند؛ در ماه رمضان کاری بکنیم که جا برای نزول ملائکه داشته باشیم.


مرحوم میرزا جوادآقا ملکی تبریزی راجع به شرایط روزه صحیح - با استناد به روایات - چنین گفته است: «غیبت، دروغ، نگاه (حرام) پی‌‏درپی، دشنام دادن و ظلم (کم باشد یا زیاد)، باعث باطل شدن روزه می‌‏شود و روزه، فقط خودداری از خوردنی و آشامیدنی نیست، هنگام روزه؛ گوش، چشم، زبان و... باید روزه بگیرند. دست و پایت را نگه دار و بسیار سکوت کن مگر از خیر. و با نوکرت، رفق و مدارا نما. از جدال و آزار رساندن به نوکر خودداری کن و وقار روزه را داشته باش و وقتی روزه‌‏ای با زمانی که روزه نیستی باید با هم فرق داشته باشند.»
رسول خدا صلی‌‏الله علیه و آله و سلم فرمودند: «آسان‌‏‌ترین چیزی که خداوند در روزه بر روزه‌‏دار واجب نموده، خودداری از خوردنی و آشامیدنی است.» جمع بین روایات بالا با روایتی که از رسول اکرم صلی‌‏الله علیه و آله و سلم وارد شده و سخن فقها در این است که بگوییم، منظور از صحت در احادیث فوق این است که «چنین روزه‌‏ای مورد قبول خداوند است» و منظور از صحت در کلام فقها این است که «چنین روزه‌‏ای، قضای آن را ساقط می‌‏کند.»
خلاصه این‌‏که روزه صحیح و کاملی که خدا برای کامل نمودن روزه‌‏دار مقرر فرموده، قطعاً شامل خودداری اعضای بدن از گناه می‌‏باشد، و روزه کامل‌‏‌تر این است که علاوه بر آن، قلب را از یاد غیر خدا باز داشته و از هرچه غیر اوست روزه بگیرد. هنگامی که انسان ماهیت روزه، درجات و فلسفه تشریع آن را فهمید، ناچار باید از هر گناه و حرامی، به‌‏خاطر قبول روزه‌‏اش خودداری کند. والا مسئول بوده و به‌‏خاطر این‌‏که اعضای بدنش روزه نگرفته‌‏اند، مجازات می‌‏شود و ساقط شدن قضای روزه به این معنا نیست که انسان را در روز قیامت از مجازات نجات دهد.

وَ قِیَامِی فِیهِ قِیَامَ الْقَائِمِینَ


خدایا در ماه رمضان قیام مرا قیام قائمین قرار بده؛ یعنی شب که نماز شب می‌‏خوانم، قیامم قیام قائمین باشد، قائمین آن‌‏هایی هستند که در نماز از خوف خدا گریه و زاری می‌‏کنند.


• حاج میرزا علی محدث‌‏زاده پسر بزرگ شیخ عباس قمی (ره) نقل می‌‏کرد: «پدرم وقتی نماز شب می‌‏خواند آن‌‏طور از خوف خدا گریه می‌‏کرد که ما از صدای گریه ایشان از خواب می‌‏پریدیم.» باید نماز، نمازی باشد که از روی عشق باشد؛

 

چرا که خروس هم نماز شب می‌‏خواند، ولی عشق ندارد. قیام ما را قیام قائمین قرار بده؛ یعنی نماز مرا نماز عاشقانه قرار بده؛ برای نماز شب از خواب باید بپریم نه این‌‏که ساعت کوک کنیم تا بیدار شویم.

 وَ نَبِّهْنِی فِیهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلِینَ
و در این روز اول ماه رمضان مرا از خواب غفلت بیدار بکن؛ این هم دعای خوبی است، گناه نکنیم هر لحظه ممکن است مرگ از راه برسد مثلا فلان آقای فروشنده دارد آب توی شیر می‌‏ریزد، یک مرتبه سکته می‌‏کند، مرگ که خبر نمی‌‏کند و این‏‌ها غفلت است.

وَ هَبْ لِی جُرْمِی فِیهِ یَا إِلَهَ الْعَالَمِینَ وَ اعْفُ عَنِّی یَا عَافِیاً عَنِ الْمُجْرِمِینَ
خدایا در این ماه رمضان مرا ببخش، ‌ای خدایی که از گنه‌‏کاران می‌‏گذری.

(تکرار)

وَ نَبِّهْنِی فِیهِ عَنْ نَوْمَةِ الْغَافِلِینَ
و در این روز اول ماه رمضان مرا از خواب غفلت بیدار بکن؛ این هم دعای خوبی است، گناه نکنیم هر لحظه ممکن است مرگ از راه برسد مثلا فلان آقای فروشنده دارد آب توی شیر می‌‏ریزد، یک مرتبه سکته می‌‏کند، مرگ که خبر نمی‌‏کند و این‏‌ها غفلت است.

نظرات  (۶)

۲۸ خرداد ۹۴ ، ۱۷:۵۹ عبدالمجید رفیعی دستجردی
با سلام ، حلول ماه مبارک رمضان راخدمت جنابعالی و خانواده محترمتان و همه آزادگان و خانواده های محترمشان تبریک و تهنیت عرض می کنم انشاء الله طاعات و عبادات قبول درگاه ایزدی قرار بگیرد.
ببخشید زودتر عرض ارادت نکردم ، چون به رایانه دسترسی نداشتم.
با تشکر از حاج آقا مازندرانی و همه وبلاگ نشین ها و سایت نشین های در خدمت انقلاب و رهبری
از بس خوش تیپه نماز خوندنشم.....
ساعت دوتا پیامو توجه کن...تقدم و تاخرش از زمان نیست مگه....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ساعت دوتا پیامو توجه کن...تقدم و تاخرش از زمان نیست مگه....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
۲۸ خرداد ۹۴ ، ۰۷:۲۳ محمدرضا کریم زاده
واقعا با تصاویر گویایی که قرارداده شده مطالب بهتر فهمیده میشه، ماه رمضان برهمه روزه داران مبارک ، دعا کنیم از روزه داران واقعی باشیم.
پاسخ:
سلام و ورزوه و نمازهایتان قبول آقا محمد رضا و تشکر از لطفی که همیشه ابراز می دارید. موید باشید.
۲۸ خرداد ۹۴ ، ۰۵:۰۴ پاشا شهباز نسب
ماه رمضان مبارک

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">